piątek, 27 marca 2015

Firefighter !

Są zawody w których nie ma czasu na rozważanie za i przeciw. W mniej niż sekundę trzeba podjąć decyzję , z którą będzie żyło się przez całe życie. To od tej decyzji zależy życie wielu ludzi.

Jednym  takich zawodów jest strażak. Nie ważne czy jest on ochotnikiem czy to jego stała praca.

Poza nią ma rodzinę,przyjaciół i znajomych. To oni cierpią najbardziej. Muszą żyć ze świadomością, że ich najbliżsi mogą nie wrócić do domu z pracy.  Żyją w ciągłej niepewności co przyniesie los.

-Chcesz zapalić?- zapytał podając papierosa.
-Nie, ja tylko gaszę.

Ogień jest żywiołem nad którym ciężko zapanować. Trzeba poświęcić wiele czasu żeby nauczyć się jak się z nim obchodzić. Z tym nie ma żartów.  Gdy wchodzi się do płonącego budynku , w którym jest ranna osoba nie myśli się o niczym innym jak o niej. Nie liczą się pieniądze, strach czy inne emocje. Priorytetem jest ludzkie życie.

Jedna decyzja może zmienić wszystko. Jest się zdanym tylko na siebie i jeden niewłaściwy ruch można zapłacić życiem. To od predyspozycji i umiejętności zależy czy się przeżyje czy nie. Dlatego ważne jest by strażak był silny i sprawny.

Są ogniwem w łańcuchu przeżycia. To jedni z osób, które ratują życie. Bez nich nie dałoby rady. Prosty przykład.
 Jest wypadek samochodowy.  W środku pojazdu jest rodzina. Matka, ojciec i dwójka dzieci. Auto jest w tak złym stanie, że nie można ich wyciągnąć.  Jak ma się do nich dostać lekarz?
Bez strażaków i ich akcji pomocniczych nie dałoby się im pomóc.


Ale często się o nich zapomina i całą zasługę przypisuje się innym osobą. Dlaczego?
Na to pytanie chyba każdy sam powinien sobie odpowiedzieć.

Chcieliby być oceniani po czynach. Po udanej akcji mało kto patrzy na to co udało się zrobić. Wszyscy wytykają błędy i krytykują. Skoro są tacy mądrzy to dlaczego sami nie weszli do palącego się budynku? Bo są tchórzami i nie pasuje im, że jest ktoś odważniejszy od nich.

Robią to co do nich należy. A czasem nawet więcej. Ale po co rozumieć to ze nie dało się kogoś uratować. Lepiej obwinić o to niewinną osobę, która chciała pomóc.  Tak jest łatwiej. Tylko trzeba pamiętać że przez takie zachowania kiedyś może zabraknąć strażaków.

To ludzie tacy jak my, którzy są bohaterami . Zwykłymi bohaterami, którzy żyją wśród nas.

Strażak akcje widzi z innej perspektywy. Musi mieć czysty umysł żeby rozgraniczyć życie prywatne od pracy. To ciężkie zadanie z którym muszą się cały czas mierzyć.  Do tego dochodzi ogromna odpowiedzialność. Oprócz siły fizycznej muszą mieć siłę psychiczną , żeby sytuacja ich nie zniszczyła.

Wielu z nic po nieudanych akcjach popada w depresję. Załamują się i obwiniają o to, że przez nich kto stracił życie. Ciężko sobie samemu uświadomić, że nie dało rady pomóc, gdy inni cały czas to wypominają.

Strażak to nie tylko zawód, to powołanie!

5 komentarzy :

 1. Zgadzam się z Tobą. Praca strażaka jest bardzo odpowiedzialna i niebezpieczna, ale czyni go bohaterem :)

  matrelsy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. i powinni mieć zdecydowane większą pensje

  www.kataszyyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj zdecydowanie bardzo odpowiedzialny zawód, zgadzam się ;)
  http://xblueberrysfashionx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Super post ! Fajnie ze zwracasz uwagę na osoby których przeważnie nie zauważamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna notka :) / Kasia L.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka