środa, 26 sierpnia 2015

Keep !


Taniec i muzyka praktycznie od zawsze pozostają ze sobą w trwałym związku. Bez muzyki taniec byłby oschły i nie budziłby żadnych odczuć i na odwrót.

Jest wiele gatunków tanecznych, zaczynając od tańca ludowego, idąc przez towarzyski i dochodząc, aż do tańca współczesnego. W tańcu ludowym ważne jest, żeby przez ruch pokazać tradycję i obyczaje danego regionu. W tańcu towarzyskim trzeba trzymać się ściśle określonych reguł. A w tańcu nowoczesnym nie ma ograniczeń i najważniejsze jest pokazanie emocji.
Różnią się od siebie, prawda?
Ale z tańcem jest jak z ludźmi. Niby jest jeden taniec, tak samo jak są ludzie, ale owa całość dzieli się na poszczególne kategorie. Ale czy to oznacza, że taniec towarzyski jest gorszy od nowoczesnego? Nie. To nie o to w tym wszystkim chodzi. Taniec powinien łączyć, a nie dzielić. Mieszanie styli tanecznych nie jest czymś obcym w teraźniejszym świecie.
Każdy z nas kiedyś tańczył. Mimo, że sam nie nazwałby tego tańcem. Czy zwykłe kołysanie się w rytm muzyki to też taniec? Tak, i to z całą pewnością. Przecież nie każdy musi od razu być profesjonalnym tancerzem. Czy na dyskotece, w klubie ktoś zwraca uwagę na to czy tańczysz określone figury? Czy może chodzi o to, żeby się dobrze bawić? Chyba wszyscy się ze mną zgodzicie, że to drugie.
Taniec jest wszędzie. W telewizji roi się od programów typu You Can Dance. Dlaczego? To bardzo proste. Lubimy oglądać zmagania osób, które kochają to co robią. To, jak wyrażają w swoich ruchach emocje. To, że osoby, którym jest w życiu ciężko chcą robić to co kochają i mimo wielu przeszkód dążą do celu.

Gdy tancerz wchodzi na scenę, to jak każdy ma tremę. Denerwuje się i w głowie ma różnego rodzaju myśli. Ale gdy zaczyna tańczyć to to wszystko powinno pójść w zapomnienie. Liczyć powinno się tylko to, by przez swoje ruchy przekazać wszystko to co się czuje. Najgorszym błędem jaki może popełnić to myślenie o tym, co ma zatańczyć. Bo skupiając się na poszczególnych krokach zapomina o reszcie i efekt nie jest taki jakiego oczekiwał.
Gdy ma się taniec w głowie i w sercu, to ciało się wyćwiczy. Bo będzie motywacja do godzin poświęconych na treningi. Będzie ustalony cel, który chce się osiągnąć. A najważniejsze, będzie się robić to co się kocha, bo taniec to nie układ figur. żeby się go nauczyć trzeba go pokochać, a wtedy wszystko będzie prostsze.


W ostatnim czasie mogłam być świadkiem przygotowań do występu pewnego zespołu tanecznego. Uczestniczyłam w zajęciach i mogłam zobaczyć jak to wszystko wygląda od drugiej strony. Zawsze miło się ogląda efekty pracy tancerzy na scenie. A czy kiedykolwiek ktoś z nas zastanawiał się ile pracy trzeba włożyć w treningi, żeby dobrze zaprezentować się przez te 5 minut na scenie? Ile trzeba wylać potu i poświęcić czasu, żeby przez tą chwilę pokazać wszystko czego się nauczyło? Mało osób się nad tym zastanawia, a jeszcze mniej wie jak to jest, Gdy zobaczymy, że tancerka na scenie nie ma jednej podkolanówki od razu przychodzi nam do głowy jedna myśl. Nie przygotowała się. Zapomniała. Później szukamy już tylko błędów i nie skupiamy się na pozytywach, Liczy się pierwsze wrażenie.

Co zobaczyłam na treningu? To, że to nie jest tylko zabawa. To także ciężka praca. Ale znalazł się także czas na odpoczynek i śmianie się. Przyjazna atmosfera sprawiała, że półtora półtora godziny minęło szybciej niż mogłam się spodziewać.Zespołowi Keep występ na Dniach Dębna poszedł znakomicie. Nie było żadnych 'wpadek'. Mimo, że sama nie mogłam być świadkiem występu, to oglądając filmiki i słuchając opinii innych czułam tą atmosferę, jaka panowała podczas występu. Dziewczyny w przeciągu tych kilku minut, które były na scenie pokazały, że włożyły mnóstwo pracy w to, żeby się przygotować i za to należą im się wielkie brawa. Mam nadzieję, że będę miała w przyszłości okazję zobaczyć ich występ ponownie.
1 komentarz :

  1. Sama kiedyś tańczyłam, ale zrezygnowałam na rzecz gry w piłkę ręczną :( Po części ehh żałuję tego, bo taniec kocham i będę kochać zawsze ♥
    Pozdrawiam Julka♥

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka